FIFA’dan Radikal Dünya Kupası Kararları

Dünya futbolunun organizatörü FIFA, uzun bir zamandan bu yana Milli Takım organizasyonlarına olan ilginin artmasına dair planlamalarıyla gündemden düşmüyor. 2022 yılının sonbaharında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın Katar’a gitmesiyle birlikte başlayan tartışmalar hâlâ daha devam ederken, futbolun en büyük aktörü düzenlenecek turnuvada maç sürelerinin 100 dakikaya çıkarılmasına dair nabız yokluyor.

Radikal Değişiklikler

Teknolojinin gelişmesinin futbola olan katkısı kadar nesillerin değişimine neden olduğu da bir gerçek ve son yapılan araştırmalar futbola olan ilginin sürenin uzunluğuyla alakalı da olarak azaldığını ifade ediyor.

Bununla birlikte dünya futbolunun en büyük organizatörü FIFA, özellikle uluslararası Milli Takım organizasyonlarına azalan ilgiyi arttırabilmek adına tabiri caizse kırk takla atıyor. Milli Takımın kulüp takımlarının gölgesinde kalmasını istemeyen konfederasyon bu nedenle ilk olarak 2 yılda 1 Dünya Kupası düzenlenmesine dair nabız yoklamış ancak bu konuda beklediği tavrı görememişti.

Öte yandan FIFA’nın eleştirildiği tek durum bu da değil. 2022 yılının sonbaharında düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın futbola dair pek de bir kültür geliştirmemiş olan Katar’a verilmesi ve ülkenin hava şartları nedeniyle ilk kez yaz aylarından başka bir dönemde düzenlenecek olması eleştirilerin artmasına neden oluyor.

Katar kararı açıklandığından bu yana hep eleştirilen FIFA, bu sefer yine futbolu kökten değiştirebilecek bir kararın peşinde. Bahse konu iddiaya göre topun maç içerisinde kalma süresinden rahatsız olan ve bu süreyi kısa bulan organizasyon, bu nedenle maça 10 dakika daha süre eklenmesine dair bir fikri sunuyor.

Pek tabii bu fikrin gerçekleşebilmesi adına futbolun hukuki aktörü IFAB’tan onay vermesi gerekiyor. Fikirle alakalı olarak FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun direkt olarak adı geçiyor.

Rusya’dan Beklenmedik Hamle

Bir önceki Dünya Kupası’nın ev sahibi Rusya, Şubat ayından bu yana Ukrayna ile devam eden savaş nedeniyle Avrupa ülkeleri tarafından üstü çizilmiş bir isme sahip. Bu durum nedeniyle Avrupa kulüplerinin yer aldığı hemen hemen her organizasyondan kovulan Rusya, hakeza Dünya Kupası’ndan da diskalifiye edilmişti.

Ancak çok ilginç bir gelişme yaşandı ve Rusya FIFA’nın 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turnuvasından ihraç kararıyla alakalı oalrakSpor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı itirazı geri çekti. CAS’tan yapılan açıklamada RFS’nin, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası FIFA Konseyi’nin aldığı karara yönelik temyiz başvurusunu çektiği ifade edildi.

Fakat RFS, UEFA’nın Rus kulüpleri ve milli takımlarını ikinci bir duyuruya kadar organizasyonlarından men etme kararına karşı mücadelesini sürdürecek. Açıklamada ayrıca Rusya’nın buz pateni, biatlon, cimnastik, kürek ve ragbi branşlarının bağlı olduğu uluslararası federasyonlarca getirilen yasakların iptali için başvuruda bulunduğu da belirtildi.

Dünya Kupası ile alakalı olarak gelen bu iptal kararı futbol kamuoyunu oldukça şaşırtırken, FIFA Başkanı Infantino’nun Rusya ile de tıpkı Katar gibi organik olmayan bir bağ kurduğu biliniyordu.